PODLAHOVÉ KÚRENIE I.

Inovatívne riešenie výrobcov podlahového kúrenia /chladenia v jednom systéme, volí na distribúciu tepla a chladu v interiéri stále viac domácností. Ide o najvhodnejší a najúspornejší spôsob riešenia tepelnej pohody, tak v horúcich letných dňoch, ako aj v zime.

podlaha

Podlahové kúrenie/chladenie je ideálnou voľbou do rodinného domu. Obzvlášť v drevostavbách so zníženou akumulačnou schopnosťou sa stretávame v letných mesiacoch s veľkým problémom – neznesiteľným teplom. To ale hrozí v akomkoľvek rodinnom dome, najmä v podkroví. Dom je vyhrievaný slnečným žiarením a ďalšie teplo dodávajú domáce spotrebiče – umývačky, počítače, varné dosky, osvetlenie a pod., a samozrejme my sami (200 W/osoba). Odpoveďou na všetky tieto problémy je podlahové chladenie.

Medzi výhody podlahového kúrenia/chladenia patrí predovšetkým komfort bez nebezpečenstva nachladenia. Nie je možné si predstavovať ľadové podlahy, pretože povrchová teplota pri takom chladení je 20 °C. Podlahové kúrenie/chladenie je možné použiť vo všetkých druhoch stavieb s podmienkou dlhodobej relatívnej vlhkosti vzduchu do 60 %, tiež je nutné teplotu vody vstupujúcu do konštrukcie regulovať na 16 °C.

topeni

Podlahové kúrenie/chladenie je stále žiadanejšie

Ďalšou prednosťou podlahového kúrenia/chladenia sú minimálne náklady, tak investičné, ako aj prevádzkové. Energetická úspornosť podlahového kúrenia sa zrkadlí obdobným efektom (teda radiácie) aj do podlahového chladenia. Rovnako aj údržba je prakticky nulová. Prevádzka je bezhlučná bez ventilátorov a hodí sa pre všetky druhy podlahových krytín. Vďaka multifunkčnosti zariadenia platíte iba jednu obstarávaciu cenu. Ako zdroj chladu sa môže použiť studničný zdroj alebo zemný vrt, častejšie sa však využíva tepelné čerpadlo vzduch – voda s trvalou reverzáciou chodu – teda pre kúrenie i chladenie, v tlačnom vyhotovení (napr. LWRc-8kW z dotačného programu Zelená domácnostiam).

Tento systém je vhodný na široké využitie, o čom svedčí pozitívny ohlas všetkých doterajších používateľov. Klimatizácia priestoru chladenými podlahami síce nedokáže znížiť teplotu vzduchu v interiéri o viac ako 4 °C a vydať chladiaci výkon väčší ako 40 W/m², ale vďaka posunu vo výslednej teplote (zahrnutý radiačný vplyv) sú pocity v tropických dňoch v takom interiéri viac ako komfortné.

Aké má podlahové kúrenie a chladenie v jednom výhody?

  • Nulové náklady na údržbu
  • Energeticky úsporné riešenie
  • Tichý chod bez ventilátorov
  • Absencia prúdiaceho studeného vzduchu
  • Tepelná stabilita priestoru
  • Viacúčelové riešenie – chladenie aj kúrenie v jednom
  • Spoločné investičné náklady
  • Zdravotná bezpečnosť

Zdroj: http://www.tzbportal.sk/kurenie-voda-plyn/podlahove-kurenie-chladenie-v-jednom-v-zime-hreje-v-lete-chladi.html