Máte problém s kúrením a neviete si rady? Alebo si iba radi čítate zaujímavé veci a skúšate nevyskúšané?

 
Skúste si prečítať následujúce riadky a možno prídete na to, že riešenie väčšiny vecí môže byť skutočne veľmi jednoduché.
Keďže osveta v oblasti kúrenia je v dnešnej dobe veľmi často iba tzv. marketingová (na spôsob kúpte si náš kotol a všetko bude super) sa často zabúda na to, že kvalita kotla je iba jedna z položiek, ktorá rozhoduje ako bude fungovať.

Tie ďalšie dve sú:
– ako je zariadenie zapojené
– ako je používané.

Tak poďme na to a skúsme si rozpísať najčastejšie chyby / problémy s kúrením a ich (väčšinou) veľmi jednoduché riešenia.

Najčastejšie chyby pri kúrení tuhým palivom a ich jednoduché riešenia

 

Chyby pri výbere zariadenia

 
Stále veľká časť ľudí vyberá zariadenie iba tak od oka a často nakoniec dochádzajú k problému, že niečo nefunguje tak ako by chceli.
A aká je najčastejšia chyba?

Výber výkonu – táto vec je v dnešnej dobe asi najväčším pôvodcom problémov pri kúrení.
Veľa ľudí sa ešte aj v dnešnej dobe stále spolieha na nejaký odhad niekoho, kto vás nepozná, nikdy Váš dom nevidel a nevie kde, ako a z čoho je postavený a ak mu to aj poviete, len veľmi málo ľudí má odborné znalosti dostatočné, aby Vám to vedel spočítať.
V dnešnej dobe ak chcete kúriť lacno musíte zariadenie na kúrenie zvoliť, čo najpresnejšie tak aby malo čo najnižšiu spotrebu.
V dnešnej dobe totiž nie je zariadenie najdrahšou vecou, najdrahšie je totiž palivo – len si spočítajte, koľko stojí palivo na rok a na 10 rokov – uvidíte sami…
Kvalitou už je dnes väčšina zariadení v rovnakej cenovej skupine na tom v podstate rovnako.
 

A ako vybrať čo najlepšie

 
– zistite si čo najpresnejšie tepelnú stratu objektu, ktorý chcete vykurovať – tú si môžete vypočítať sami (na internete je skutočne veľmi veľa návodov napr: http://forum.tzb-info.cz je veľmi dobrý zdroj informácií) alebo zverte výpočet niekomu, kto tieto veci ovláda (napr. projektant TZB). Za výber správneho výkonu si totiž podľa záručných podmienok každého výrobcu bez výnimky vždy zodpovedáte sami…

– určite si priority, akým palivom chcete kúriť, čo od kúrenia očakávate a zistite si dostatok informácii, čo to obnáša – nič nikdy nie je univerzálne a nič nie je najlacnejšie a zároveň najlepšie, všetko má svoje + / – a je len na Vás čo chcete, čo čakáte a čo ste ochotný obetovať. S týmto Vám predajca ani výrobca nepomôže on nevie čo chcete, on Vám môže iba predať to čo Vám chce predať… Ale keď sami viete, čo chcete môžete sa porozprávať, poradiť, hľadať a nakoniec nájsť také riešenie, aby ste dostali to čo skutočne čakáte…
A hlavne pamätajte, že dobrý predajca Vám vie poradiť ale nevyberá za Vás, Vy musíte vedieť čo čakáte, čo chcete a ako to má fungovať…
 

Najbežnejšie chyby inštalácie a používania kotlov

 

Chyba Kotol dechtuje
Dôvod problému Riešenie problému Ako problému predchádzať ?
Kotol je príliš silný a často pracuje na minimálnom výkone Nainštalovanie akumulačnej nádrže, do ktorej sa bude prebytočné teplo ukladať a kotol tak bude môcť bežať na výkone, na ktorý bol určený. – pred kúpou kotla si zistiť tepelné straty domu, aby ste nekupovali zbytočne silný kotol
– ak máte nový dom zakomponovať inštaláciu akumulačnej nádrže už počas plánovania vykurovania, ušetríte si tým oveľa viac starosti aj peňazí ako miniete riešením problémov, väčšina vykurovacích kotlov dnes už inštaláciu takejto nádrže priamo vyžaduje alebo ju výrobca pre správnu prevádzku minimálne doporučuje.
Kotol sa podchladzuje Nainštalovanie riadenej ochrany spiatočky, tak aby sa zabezpečil rozdiel medzi výstupnou teplotou vody a teplotou vody na návrate max. 15° (napr.75°/60°). – vždy inštalujte kotol s ochranou spiatočky (zmiešavací ventil) najlepšie riadený – v podstate všetci výrobcovia majú toto ako podmienku na uznanie záruky a podmienku správnej inštalácie.
– pred inštaláciou si vždy preštudujte návody na použitie/inštaláciu a požadujte aby inštalatér inštaláciu vykonal zhodne s doporučením výrobcu. Nespoliehajte sa na uistenie, že to bude fungovať aj ak Vám to urobí podľa seba.
Komín nemá dostatočný ťah Je potreba skontrolovať, či nie sú zanesené dymovody a komín.
Kominárom overiť či komín má dostatočný ťah podľa požiadavky výrobcu kotla, ak nemá upraviť komín tak aby spĺňal tieto požiadavky.
– pravidelne kontrolujte a čistite komín aj dymovody
– vždy pred inštaláciou kotla si nechajte odborne preveriť komín, či spĺňa požiadavky na bezpečnú prevádzku
– každý kotol, komín aj dymovod sa vždy zanáša – dbajte preto na pravidelnú údržbu
Kotol je prevádzkovaný na príliš nízkej teplote Prevádzkovať kotol na teplote doporučenej výrobcom.
U bežných kotlov 65°- 80° (ideálne 75°)
U splyňovacích kotlov 75° – 90° (ideálne 85°C)
– ak potrebujete v systéme nižšiu teplotu ako je doporučená teplota na vami zvolený kotol, nainštalujte do systému akumulačnú nádrž. Tak budete môcť prevádzkovať kotol na vyššej teplote a z nádrže si pomocou zmiešavania budete môcť čerpať teplotu akú potrebujete.
Kotol nemá dostatok vzduchu na spaľovanie Zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu do kotolne. – každý kotol potrebuje prísun vzduch aby mohol byť bezproblémovo prevádzkovaný, na to sa pri dnešných nízkoenergetických a pasívnych domoch často zabúda. Vždy si preto priveďte prívod externého vzduchu do kotolne napr. potrubím u podlahy, vetracou šachtou v komíne a pod.
Vlhké palivo Používať iba palivo s odpovedajúcou vlhkosťou stanovenou výrobcom.
U bežných kotlov to býva maximálne do 20-25%
U splyňovacích to býva maximálne do 10-20%
U automatických (napr.pelety) to býva 5-10%
– drevo vždy pred použitím skladujte na suchom a dobre vetranom mieste min. 2 roky.
– nikdy nespaľujte čerstvé drevo – nielenže si tak ničíte kotol ale vlhké drevo ma veľmi nízku výhrevnosť, takže je to aj vyhadzovanie peňazí.
– palivo skladujte vždy na suchom a ideálne aj vetranom mieste.
Nesprávne prikladanie Prikladať vždy tak ako doporučuje výrobca.
Najčastejšie to býva spôsobom, že priložíte rozkúrite a necháte násypný otvor vyhorieť a až potom opätovne priložíte. Prikladanie počas horenia často spôsobí, že plameň takzvane udusíte a než sa opätovne rozhorí vzniká veľké množstvo špinavého dymu, ktorý Vám zanesie kotol.
Pri rozkurovaní v bežnom kotly zapaľovať drevo tzv. navrchu tým rýchlejšie zohrejete komín a dosiahnete celkovo lepší ťah a spotrebu.
– vždy čítajte návod na používanie, výrobcovia často uvádzajú ako správne prikladať. Prípadne zavolajte výrobcovi aký spôsob prikladania doporučuje, je to jednoduchšie ako stále čistenie kotla.
Nesprávne používanie Nikdy neuzatvárať komínovú klapku na kotly – komínová klapka neslúži na riadenie spaľovania ale na nastavenie komínového ťahu !
Ak je možnosť riadenia primárneho aj sekundárneho vzduchu, využívať ju na dosiahnutie správneho spaľovania.
Ak má kotol tzv. bypass výmenníkov pri rozkúrení používať ho na rýchlejšie zohriatie komína a zlepšenie ťahu.
– vždy čítajte návod na používanie a ak si nie ste niečím istý zavolajte výrobcovi a spýtajte sa – nik predsa z neba učený nespadol.
– využívajte možnosti, ktoré Vám kotol poskytuje, správne nastavenie spaľovania dokáže ušetriť nemalé peniaze na spotrebe.
– kotol si vždy nechajte pri prvom spustení nastaviť technikom výrobcu a nechajte sa zaškoliť na jeho správne používanie. Každý lepší výrobca túto možnosť poskytuje.
Nesprávne nastavený kotol Nechať kotol nastaviť technikom výrobcu a požiadať o zaškolenie na jeho správne používanie. Každý lepší výrobca túto možnosť poskytuje. – kotol si vždy nechajte pri prvom spustení nastaviť technikom výrobcu a nechajte sa zaškoliť na jeho správne používanie. Každý lepší výrobca túto možnosť poskytuje.
Chyba Kotol dymí do miestnosti
Dôvod problému Riešenie problému Ako problému predchádzať ?
Komín nemá dostatočný ťah Nikdy neuzatvárať komínovú klapku na kotly – komínová klapka neslúži na riadenie spaľovania ale na nastavenie komínového ťahu !
Je potreba skontrolovať, či nie sú zanesené dymovody a komín.
Kominárom overiť či komín má dostatočný ťah podľa požiadavky výrobcu kotla, ak nemá upraviť komín tak aby spĺňal tieto požiadavky.
Ak má kotol tzv. bypass výmenníkov pri rozkúrení používať ho na rýchlejšie zohriatie komína a zlepšenie ťahu.
– pravidelne kontrolujte a čistite komín aj dymovody
– vždy pred inštaláciou kotla si nechajte odborne preveriť komín, či spĺňa požiadavky na bezpečnú prevádzku
– každý kotol, komín aj dymovod sa vždy zanáša – dbajte preto na pravidelnú údržbu
Poškodené tesniace šnúry v dvierkách Vymeniť tesniace šnúry. – šnúry podliehajú prirodzenému opotrebeniu, pravidelne ich kontrolujte a vymieňajte
Rýchle otvorenie dvierok kotla Dvierka vždy otvárať pomaly aby mohol prirodzený ťah komína vytiahnúť prebytočný dym.
Kotol nemá dostatok vzduchu na spaľovanie Zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu do kotolne. – každý kotol potrebuje prísun vzduch aby mohol byť bezproblémovo prevádzkovaný, na to sa pri dnešných nízkoenergetických a pasívnych domoch často zabúda. Vždy si preto priveďte prívod externého vzduchu do kotolne napr. potrubím u podlahy, vetracou šachtou v komíne a pod.
Chyba Kotol nevie dosiahnuť dostatočnú teplotu
Dôvod problému Riešenie problému Ako problému predchádzať ?
Kotol je príliš slabý Vymeniť kotol za silnejší. – pred kúpou kotla si zistiť tepelné straty domu, aby ste nekúpili slabý kotol
Kotol nemá dostatok vzduchu na spaľovanie Zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu do kotolne – každý kotol potrebuje prísun vzduch aby mohol byť bezproblémovo prevádzkovaný, na to sa pri dnešných nízkoenergetických a pasívnych domoch často zabúda. Vždy si preto priveďte prívod externého vzduchu do kotolne napr. potrubím u podlahy, vetracou šachtou v komíne a pod.
Kotol alebo komín je zanesený Skontrolovať a očistiť kotol, dymovody aj komín – každý kotol, komín aj dymovod sa vždy zanáša – dbajte preto na pravidelnú údržbu
Nevhodné palivo V kotly vždy používať iba palivo, na ktoré je kotol určený. – kotol je vždy určený na špecifický typ paliva. Ak kotol umožňuje spaľovanie viacerých druhov palív môže kotol u rôznych druhov paliva dosahovať rôzne výkony.
Vlhké palivo Používať iba palivo s odpovedajúcou vlhkosťou stanovenou výrobcom.
U bežných kotlov to býva maximálne do 20-25%
U splyňovacích to býva maximálne do 10-20%
U automatických (napr.pelety) to býva 5-10%
– drevo vždy pred použitím skladujte na suchom a dobre vetranom mieste min. 2 roky.
– nikdy nespaľujte čerstvé drevo – nielenže si tak ničíte kotol ale vlhké drevo ma veľmi nízku výhrevnosť, takže je to aj vyhadzovanie peňazí.
– palivo skladujte vždy na suchom a ideálne aj vetranom mieste.
Nesprávne nastavený kotol Nechať kotol nastaviť technikom výrobcu a požiadať o zaškolenie na jeho správne používanie. Každý lepší výrobca túto možnosť poskytuje. – kotol si vždy nechajte pri prvom spustení nastaviť technikom výrobcu a nechajte sa zaškoliť na jeho správne používanie. Každý lepší výrobca túto možnosť poskytuje.
Nesprávne používanie Nikdy neuzatvárať komínovú klapku na kotly – komínová klapka neslúži na riadenie spaľovania ale na nastavenie komínového ťahu !
Ak je možnosť riadenia primárneho aj sekundárneho vzduchu, využívať ju na dosiahnutie správneho spaľovania.
– vždy čítajte návod na používanie a ak si nie ste niečím istý zavolajte výrobcovi a spýtajte sa – nik predsa z neba učený nespadol.
– využívajte možnosti, ktoré Vám kotol poskytuje, správne nastavenie spaľovania dokáže ušetriť nemalé peniaze na spotrebe.
– kotol si vždy nechajte pri prvom spustení nastaviť technikom výrobcu a nechajte sa zaškoliť na jeho správne používanie. Každý lepší výrobca túto možnosť poskytuje.
 

Zdroj: http://www.svetkotlov.sk/najcastejsie-chyby-pri-kureni-tuhym-palivom-a-ich-jednoduche-riesenia