Voda, ktorú používame pre vodovody, získanú z akýchkoľvek zdrojov, obsahuje vždy určité množstvo mechanických častíc, ktorých zachytávanie sa rieši štandardnými filtrami príp. viacvrstvovými filtrami, a nežiaducich rozpustných látok, ktoré možno odstraňovať špecializovanými stĺpcovými filtrami.
ZMÄKČOVANIE VODY
Jedným z najbežnejších typov úpravy vody býva jej zmäkčovanie. Množstvo rozpustených minerálov pri vysokej tvrdosti môže spôsobovať vážne problémy so zarastaním technických vodovodných i vykurovacích zariadení a citlivejších armatúr vodným kameňom, poškodzovanie kartuší výtokových batérií a sprchových hlavíc a postupné znižovanie výkonu výmenníku tepla, príp. ohrievača teplej vody a samozrejme kotlov pre ÚK. Plno automatické zmäkčovacie stĺpcové filtre IVAR.DEVAP a kabinetné IVAR.DEVAP-KAB pracujú na princípe chemickej reakcie, pri ktorej sa na katexe v jeho tlakovej nádrži zachytáva vápnik a horčík a tým sa voda „zmäkčuje“. Metóda je založená na klasickom princípe aktivity prvkov a následnej výmeny iónov. Špeciálna živica (katex) obsahuje chemickú zlúčeninu, na ktorú sa viažu ióny vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+, tie sú neskôr pri regenerácií nahradené iónmi sodíka, ktoré sa do reakcie doplňujú z tabletovanej kuchynskej soli (NaCI). Tieto ióny nezostávajú v upravovanej vode, ale sú v jednej fáze regenerácie rozpustené vo vode a vypláchnuté do odpadu. Voľba zmäkčovača závisí na tom, aký prietok vody do objektu je požadovaný a akú tvrdosť má vstupná voda.
Úprava vody so stĺpcovým filtrom IVAR.DEFEMN
ODSTRAŇOVANIE ŽELEZA A MANGÁNU
Pri zvýšenej koncentrácií železa a mangánu vo vode sa tieto prvky po oxidácií prejavujú žlto-hnedým zafarbením, nepríjemnou „kovovou“ pachuťou niekedy aj intenzívnym zápachom (sulfán). Podľa koncentrácie sa potom vo vnútri potrubia a zásobníkových ohrievačoch môžu tvoriť usadeniny, ktoré znižujú jeho priechodnosť a zanášajú výmenníky tepla v kotloch a ohrievačoch vody. Neupravená voda s vyšším obsahom týchto rozpustených prvkov taktiež zanecháva ťažko odstrániteľné škvrny na sanitárnych zariadeniach, armatúrach, ale i na riadoch a prádle prechádzajúcimi práčkou. Stĺpcové filtre IVAR.DEFEMN, sú schopné odlúčiť i vysoké množstvo rozpusteného železa a mangánu a odstrániť nepríjemný zápach vody. Na obrázku z už realizovanej úpravy vody je takýto filter doplnený zariadením IVAR.DEAGRESIV, kde sa na jeho špecializovanej náplni zo zmesi drveného a tepelne spracovaného dolomitu (CaCO3.MgC03) a semidolu (CaCO3.Mg(OH)2) voda ešte zbavuje agresívne pôsobiacich zložiek a naopak získava niektoré katióny, ktoré zvyšujú jej mineralizáciu. Stanica je doplnená proporcionálnym dávkovaním dezinfekčnej látky a úpravou pH.
ODSTRAŇOVANIE DUSIČNANOV
Zvýšené koncentrácie dusičnanov vo vode sú obvykle spôsobené rozkladom niektorých dusíkatých látok z civilizačného zaťaženia chemickou priemyslovou výrobou alebo kontaminovanej pôdy, ktorá bola neprimerane hnojená tzv. „umelými“ poľnohospodárskymi hnojivami. Nebezpečenstvo týchto látok spočíva v tom, že pri malých deťoch do 6-7 rokov a ľuďoch, ktorí sú vnímaví na tieto látky, dochádza k výraznému zhoršovaniu ich krvného obrazu, pretože dusičnany spôsobujú znižovanie hladiny hemoglobínu v krvi, poruchy krvotvorby a preukázateľne podporujú zhubné bujnenie buniek. Pre odstraňovanie dusičnanov a dusitanov z vody je vhodný stĺpcový filter typu IVAR.DENO s náplňou anexovej živice.
ODSTRAŇOVANIE CHLÓRU
Voda z niektorých vodojemov môže obsahovať zvýšené množstvo chlóru používaného pre dezinfekciu. Chlór dodáva vode nepríjemný zápach, chuť a žlté zafarbenie. Pre odstraňovanie chlóru z vody sa používa stĺpcový filter IVAR.DECLO, ktorý obsahuje náplň aktívneho uhlia rastlinného pôvodu s vysokým absorpčným účinkom zachytávania tejto látky.
V prípade záujmu o popísané produkty, nás prosím kontaktujte na nižšie uvedenej adrese, radi Vám podrobne predstavíme jednotlivé výrobky, alebo i navrhneme riešenie pre vaše konkrétne podmienky. Pre predbežný návrh všetkých popísaných stĺpcových filtrov je potrebné bezpodmienečne poznať rozbor vody (konkrétne množstvo problémových škodlivín) a priemernú spotrebu vody (v prípade novostavby počet osôb a typy a počty zariaďovacích predmetov), najlepšie i dimenziu prívodného potrubia. Pre zadanie rozboru vody je možné sa obrátiť na laboratória Zdravotných ústavov, ktoré bývajú umiestnené v nemocniciach alebo iné akreditované laboratória. Informácie o dostupnosti by mal poskytnúť aj RÚVZ.
Zdroj: http://www.tzbportal.sk/kurenie-voda-plyn/stlpcove-filtre-pre-upravu-pitnej-vody.html